Jak wynika z treści art. 113 1 § 1 KRiO: „Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.”
Wielokrotnie zdarza się jednak, że były partner nie wykonuje orzeczenia Sądu, czy też zawartej ugody i swym zachowaniem utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia, rodzicowi kontakty z dzieckiem.
Przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego przewidują w takiej sytuacji możliwość żądania od byłego partnera zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej.
Procedura wygląda w sposób następujący:
Sąd opiekuńczy w pierwszej kolejności wyda postanowienie, w którym to uwzględniając sytuację majątkową osoby, pod pieczą której dziecko pozostaje, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem, oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu czy też z ugody.
W przypadku, gdy pomimo wydania przez sąd orzeczenia, były partner w dalszym ciągu utrudnia rodzicowi kontakty z dzieckiem, sąd opiekuńczy nakaże mu zapłatę należnej sumy pieniężnej, ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń. W myśl art. 59816 § 1zd. 2 KPC: „Sąd może w wyjątkowych wypadkach zmienić wysokość sumy pieniężnej, o której mowa w art. 59815, ze względu na zmianę okoliczności.”
Zapłata nastąpi na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem. Co ważne, prawomocne postanowienie sądu w tym zakresie jest tytułem wykonawczym, bez potrzeby nadawania mu klauzuli wykonalności. Oznacza to, że osoba, której kontakty z dzieckiem były utrudniane, jest uprawniona do złożenia do komornika wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
Na podstawie art. 23 pkt. 1 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. 2005 nr 167 poz. 1398) od wniosku pobierana jest opłata stała w wysokości 40 zł.